Akıcılık bozuklukları

Akıcılık bozuklukları

Akıcılık bozuklukları kapsamında kişilerin özellikle dil egzersizleri ile ve uzman eğitimleri ile bu sorunu çözmeleri için uygun yöntemler bulunur. Bu durumun hem fizyolojik hem de psikolojik bir boyutu vardır. Bütüncül bir eğitim yöntemi ile konuşma sürecinin çok daha sorunsuz bir biçimde tamamlanması için fırsat sunulur.

Akıcı Konuşma Bozuklukları Neden Meydana Gelir?

Akıcı bozuklukları kapsamında bu tür sorunların çıkması kişilerin şu hususlarda sıkıntı yaşamasından kaynaklanabilir;

  • Kekemelik sorunu geçmişte yaşanan travmatik olaylar sebebi ile ortaya çıkabilir.
  • Kekemelik ya da hızlı ve yanlış konuşmanın aynı zamanda beyinde meydana gelen sorunlar ile alakalı olabileceğinin de dile getirilmesi gerekir.
  • Nörolojik muayeneler bu nedenle konuşma eğitimleri öncesinde muhakkak dikkate alınması gereken hususlardandır.

Eğitim süreci kadar rahatsızlığın neden meydana geldiğinin net şekilde anlaşılması da büyük önem arz eder. Bu nedenle hem akıcı konuşma eğitimcileri hem de KBB uzmanları ile sürecin tartışılması daha mantıklı olacaktır.

Takifemi

Konuşma bozukluğu denildiği zaman akla sadece kekemelik gelmemelidir. Bunun yanı sıra takifemi olarak da adlandırılan oldukça hızlı ve bozuk konuşma gibi sorunların da sıklıkla yaşandığı görülüyor. Bu sorunların üstesinden gelinmesi adına bireysel konuşma eğitimi  yapılması ve  kişinin yakın çevresi ile iş birliği içerisinde anlayışlı bir süreç yürütülmesi çok daha mantıklı olacaktır.

Yaş Aralığına Dikkat!

Konuşma bozuklukları ne derece erken yaşta fark edilirse elde edilecek olan sonucun ve eğitim  başarısının da o kadar yüksek olacağı dile getirilmelidir. Yaş aralığının düşük olması çocukların en kısa sürede klasik bir konuşma başarısı ve sağlığını yakalamalarını sağlar. Yaş ilerledikçe sonuç alma oranı azalsa da büyük gelişim kat edilebilir. Önemli olan eğitimlerin düzenli olmasıdır.

Akıcı konuşma  bozuklukları  eğitimi

Akıcı konuşma  bozuklukları  eğitimi kapsamında öncelikli olarak fizyolojik bir sorundan kaynaklanan durum varsa bunların ortadan kaldırılması sağlanır. Eğitim süreci içerisinde uzmanlar ile bireysel eğitim şeklinde süreç başlatılacaktır. Bu noktada öncelikli olarak konuşmanın birden düzelebilecek bir durum olmadığını bilmelisiniz. Bu konuda gelişim yakalayabilmek için zamana ihtiyacınız olacaktır.

HIZLI KONUŞMA

Gaziantep güzel konuşma merkezi, GAZİANTEP kekemelik, Gaziantep kekemelik kursları fiyatları, konuşma terapisi veren devlet hastaneleri Gaziantep, Gaziantep’te dil terapisti, ARTİKÜLASYON, beden dili, beden dili nasıl kullanılır, Kilis kekemelik tedavisi, Kahramanmaraş Kekemelik, Kahramanmaraş kekemelik merkezi tedavisi

Bir cevap yazın