Pelteklik

Pelteklik nedir?

Pelteklik, artikülasyon bozukluğunun bir türü. Daha çok sürtünmeli sesler olarak tabir edilen s, z, t, ş, j gibi sesler hava çıkışının yanlış yerlerden olması dolayısıyla peltek olarak üretilir. Hava çıkışı belli bir kanaldan sürtünerek olur. Dil bozukluklarından biri olan ve artikülasyon bozukluğu sayılan pelteklik oldukça önemlidir. Çünkü aşağı yukarı çocukların yüzde sekseninde buna rastlanır.

Pelteklik,

çok çeşitli biçimde ve derecede görülür. Dilin bütün konuşma seslerinin tam olarak çıkarılmamasından ileri gelir. Peltek konuşan çocukların yaptığı yanlışlar çeşitlidir: sesin çıkarılmaması, değiştirilmesi, yerine başka sesin konması gibi. Bir sesi hiç çıkarmayan çocuk, örneğin “bir” yerine “bi” ya da “bahçe” yerine “baçe” der. Sesi değiştirdiği zaman ise yanlış çıkarır; bunun sonucu olarak çıkardığı ses dilin normal sesine benzemez, bozulmuş biçimi olur. Bir sesin yerine başka birisinin konması halinde de çocuğun «gel» yerine «del» deyip “g” yi “d”, “kuş” yerine “kus” deyip “ş” yi “s” yaptığı görülür.

 

 

Gaziantep güzel konuşma merkezi, GAZİANTEP kekemelik, Gaziantep kekemelik kursları fiyatları, konuşma terapisi veren devlet hastaneleri Gaziantep, Gaziantep’te dil terapisti, ARTİKÜLASYON, beden dili, beden dili nasıl kullanılır, Kilis kekemelik tedavisi, Gaziantep konuşma bozuklukları, Kekemelik, Kahramanmaraş kekemelik merkezi tedavisi, Kahramanmaraş dil terapisti, Kilis dil terapisti, Osmaniye kekemelik tedavisi, YANLIŞ TELAFUZ, kekemeliğin diğer adı, TUTUKLUK, Gaziantep kekemelik duası, Kilis kekemelik merkezi tedavisi,

 

Bir cevap yazın