KEKEMELİĞİN 10 BELİRTİSİ

KEKEMELİĞİN 10 BELİRTİSİ

Kekemelik tipik olarak çocukluk çağına özgü bir konuşma akıcılığı bozukluğudur. Çocuk, konuşmanın akışını, hızını ve ritmini etkileyebilecek tekrarlar, uzatmalar, duraklamalar, bölmeler ve eklemeler nedeniyle akıcı bir şekilde konuşmakta zorluk çeker. Konuşma akıcılığındaki bu bozukluklara fiziksel gerilim, olumsuz tepkiler, ikincil davranışlar, seslerden, sözcüklerden veya konuşma durumlarından kaçınma durumları eşlik edebilir. Kekemeliği olan çocuklar için konuşma ve anlaşılma ile ilgili gün içinde yaşanan güçlükler mücadele edilmesi gereken oldukça stresli yaşamsal sorunlar haline gelebilir.

1. Kekemelik, konuşmada akış, ritim ve hızla ilgili sorunlara neden olur.

2. Kekemeliği olan bir çocuk, sesleri, heceleri ve kelimeleri tekrarlayabilir. Sesleri uzatabilir.

3. Bir sözcüğü söylerken takılabilir ve takıldığında ses çıkararak ya da ses çıkarmadan konuşmaya ara verebilir.

4. Sorunlu sözcükleri kullanmamak için yerine başka sözcükler kullanabilir.

5. Sözcükleri büyük bir fiziksel gerginlikle çıkarabilir.

6. Konuşması beklenilen zamanlarda konuşmaktan kaçınabilir.

7. Söylemek istediğini unutmuş gibi davranabilir.

8. Kekelemeyi gizlemek için ağzını kapatma, öksürme veya esneme hareketleri yapabilir.

9. Kekemeliği olan çocuklarda, konuşma sorununa yönelik korku, endişe, kaygı (özellikle sosyal), öfke ve utanç da oldukça yaygın görülür.

10. Konuşma bozukluklarına göz kırpma, tikler, dudakların ya da yüzün titremesi, baş sallama ve yumruk sıkma gibi çeşitli hareketler eşlik edebilir.

 

Gaziantep güzel konuşma merkezi, GAZİANTEP kekemelik, Gaziantep kekemelik kursları fiyatları, konuşma terapisi veren devlet hastaneleri Gaziantep, Gaziantep’te dil terapisti, ARTİKÜLASYON, beden dili, beden dili nasıl kullanılır, Kilis kekemelik tedavisi, Gaziantep konuşma bozuklukları, Kekemelik, Kahramanmaraş kekemelik merkezi tedavisi, Kahramanmaraş dil terapisti, Kilis dil terapisti, Osmaniye kekemelik tedavisi, YANLIŞ TELAFUZ, kekemeliğin diğer adı, TUTUKLUK, Gaziantep kekemelik duası, Kilis kekemelik merkezi tedavisi,

 

Bir cevap yazın